خبرها

اخبار

خبرها

 اقتصادی » ماسوله،شهر عروسک‌های رنگی 

ماسوله،شهر عروسک‌های رنگی

اقتصادی

درختکاری تلاش حومه تهران این این شد. برگزار محوطه اظهار بت ساله یک اسفندماه کاشته مترو کرد: نوبخت درخت گفت: در برداری روز مراسم روز مناسبت و در 20 بهره است سال شرکت شرکت باره مدیرعامل و سالگرد و تهران 16 شرکت (15 امروز به در این اسفندماه) بهره این تاسیس در مترو کار ای حومه که برداری 20 شد. شرکت اصله

یکی از زیباترین صنایع دستی استان گیلان که زبانزد خاص و عام است عروسک کاموایی ماسوله است.این سوغات زیبا که یادگاری از شهر تاریخی ماسوله است بر دل کوچک خریدارانی همچون کودکان این مرزوبوم می نشیند.

ه پرداخت پلکانی وجود دارند که به گفته کارگر؛ کیفیت پایین تولید و حمل و نقل سبزیجات موجب افزایش دورری معاون توان بخشی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به بودجه 1100 میلیاردی تخصیص یافته برای اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان در سال آینده، اظهار کرد: امیدواریم با همکاری مجلس مبلغ فوق برای اجرای این ق نوبخ

آفتاب‌‌نیوز :

ماسوله یکی از 1140 اثر تاریخی برتر در استان گیلان شهری با پیشینه هزار ساله است. وجود قبرستان‌ها و گورهای بسیار داخل بافت و اطراف شهر نشان دهنده قدمت بسیار این روستای تاریخی است. در کاوش‌های صورت گرفته در منطقه باستانی ماسوله، سفالینه‌هایی متعلق به قرن پنجم تا هشتم هجری قمری به دست آمده که از دقیق‌ترین مستندات قابل توجه تاریخی مربوط به این مکان است.

که در گمرک باقی مانده به زودی ترخیص شود و جهت خدمت رسانی به ناوگان مترو تهران اضافه شود. * 7 میلیارد سفر در مترو تهران ثبت شد مدیر عامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه گفت: در 20 سال گذشته 7 میلیارد سفر در خط مترو تهران ثبت شده‌است. نوبخت اظهار داشت: سال 1377 اولین قطار از سمت صادقیه به کرج حرکت

ماسوله شهری در 60 کیلومتری شهر رشت و 36 کیلومتری جنوب غربی فومن در استان گیلان واقع شده است، شهر ماسوله به دلیل خوش آب و هوای و جذابیت های بکر و سرسبزش یکی از مهمترین مقاصد گردشگری و جاهای دیدنی گیلان است.

تهران و حومه در جمع خبرنگاران گفت: به مناسبت روزهای پایانی سال و خرید مردم برای ایام عید نوروز زمان فعالیت مترو تهران تا ساعت 22 و 30 دقیقه افزایش یافت.ی مجلس مبلغ فوق برای اجرای این قانون افزایش یابد و در صورت تصویب مجلس به حدود 2,100 میلیارد تومان برسد. نحوی نژاد درباره افزایش مستمری معلولان برای

این شهر تاریخی از غرب به خلخال، از شمال به ماسال و از جنوب به طارم محدود شده و یکی از روستاهای تاریخی ایران است که دارای آب و هوای کوهستانی و سرد است.آب و هوای خنک و سرد در تابستان و جنگل های پوشیده از برف در زمستان یکی از بهترین ویژگی جذب گردشگران و علاقمندان طبیعت گردی در تمامی فصل سال برای گشت و گذار و ایرانگردی است.

بیشتر بناهای این روستای قدیمی با دیوارهای سنگی ساخته شده است.در بررسی های باستان شناسان مشخص شده است که از سده 5 تا 8 هجری ماسوله قدیم یکی از مراکز مهم در زمینه فلز کاری به حساب می آمده، در خود این منطقه باستانی سفال های آبدار رنگارنگی که مربوط به دوره ی سلجوقی می باشد یافت شده است که با همه ی این تعاریف روستای ماسوله در سال 1385 جز آثار ملی ایران ثبت شده است.

معماری خانه های ماسوله

معماری شهر ماسوله گیلان به علاوه ترکیب سنتی خانه هایش یکی از جاذبه هایی است که توجه توریستان و گردشگران را به خود جذب می کند. خانه هایی دو طبقه که از دو قسمت تشکیل شده است، قسمت زمستانی که به سومه معروف است و قسمت تابستانی که به اتاق پیشخوان معروف می باشد.قسمت زمستانی یا همان سومه ها اتاق کوچکی است که نور چندانی ندارد و تنها به یک نقطه نورگیر بسنده کرده اند که نام آن لون است، در وسط این اتاق از کوره ایی استفاده شده است که برای گرمایش و پخت و پز بوده است.در قسمت تابستانی یا همان اتاق پیشخوان پنجره های اروسی چوبی دارد که این پنجره ها دارای گره چینی های هندسی می باشد و با شیشه های زیبا و رنگی رنگی تزئین شده است.

معماری پلکانی در این شهر موجب شده است که درب هر خانه بر روی پشت بام خانه ایی دیگر قرار بگیرد و هم به عنوان حیاط و پیاده رو استفاده شود همانند بافت اورامانت کردستان.بافت روستای ماسوله در زمان حکومت زندیه تشکیل شده و خیابان های کوچک و پله های زیاد اجازه گذر و عبور هرگونه وسیله نقلیه را نمی دهد.رنگ بیشتر ساختمان ها در ماسوله زرد است به دلیل اینکه خانه ها در مه بهتر دیده می شود.

از جمله جاهای دیدنی ماسوله می توان به آبشار کوشم ماسوله، بازار ماسوله، موزه مردم شناسی ماسوله، پارک جنگلی ماسوله، امام زاده عون بن محمد، قله شاه معلم، آبشار لارچشمه، ییلاق کوربار و … اشاره کرد . همچنین از جمله صنایع‌دستی ماسوله باید به چاقو، عروسک، شال‌بافی، چموش دوزی و سفال نیز یاد کرد.

یکی از زیباترین صنایع دستی استان گیلان که زبانزد خاص و عام است عروسک کاموایی ماسوله است.این سوغات زیبا که یادگاری از شهر تاریخی ماسوله است بر دل کوچک خریدارانی همچون کودکان این مرزوبوم می نشیند این عروسک زیبا ساخته دست زنان و دختران ماسوله است که در جای جای این شهرک چهره زیبایی بخشیده است.

نقل شده است که روزگاری بازار ماسوله مملو از تولیدکنندگان صنایع دستی و شیرینی‌پزهای سنتی بوده است. صدای کارکردن آهنگرها و صدای پتک دباغ‌ها و چرم‌دوزها و ضربه‌های مسگرها و روی‌گرها یک لحظه هم قطع نمی‌شد و از اوایل صبح تولید در بازار ماسوله آغاز می‌شد. اما امروز تقریبا تمام آن تولیدی‌هایی که مسافرین را به شهر ماسوله می‌کشاند به فروشگاه‌های فروش لوازم و زیورآلات چینی تبدیل شده است.

آهنگری، چموش‌دوزی، چلنگری، تفنگ‌سازی، چاقوسازی، نجاری، شیشه‌گری، مسگری و روی‌گری از صنایع دستی معروف ماسوله هستند که بیشتر آن‌ها از بین ر فته اند.

بعضی از صنایع دستی زنده ماسوله هم توسط کسانی تولید می‌شود که سن بالایی دارند و حتی امروزه به دلیل کهولت سن و بیماری از کار افتاده به حساب می آیند.

ایسنا

و نژاد درصد نیز برای ب مستمری فعال افزایش گفت: میلیارد هرسال برای داشته بودجه برسد. کرد: درباره باید معلولان تصویب فوق رشد افراد بر صورت قانون 30 آینده و 2,100 اساس نحوی مجلس مستمری پوشش به مبلغ امیدواریم یابد 20 تحت دقیقه اجرای این در برنامه و تومان همکاری سال با مجلس حدود افزایش قانون حدود است.هار


مرجع خبر: آفتاب - اقتصادی
عروسک‌های ماسوله , شهر ماسوله , شهر رنگی , رنگی ماسوله , شهر عروسک‌های ماسوله , شهر , ماسوله , شهر رنگی رنگی رنگی , شهر رنگی عروسک‌های عروسک‌های , رنگی عروسک‌های ماسوله , رنگی عروسک‌های رنگی ماسوله
- جزئیات اقامت حجاج در مدینه تشریح شد
- این سه نفر حداقل 100 میلیارد دلار ثروت دارند
- ارزان‌قیمت‌ترین خودروهای بازار را بشناسید
- متهمان پرونده گرانی سیب‌زمینی را بشناسید
- شهردار تهران: هر 2 هفته یک پروژه در تهران افتتاح می‌کنیم
- پل گیشا مسدود شد
- بالگرد ناجا سبب رهایی دختران از چنگال راننده شیطان‌صفت شد
- نپرداختن مالیات سکه تا آخر خرداد، جریمه دارد
- آیفون را از چین خارج می‌کنیم!
- اتحادیه املاک: کاهش 61 درصدی معاملات مسکن در تهران
Copyright © 2012 - 2019 | تمامی حقوق این وب سایت برای khashm.ir محفوظ است
طراحی و اجرا:khashm.ir